Category Archives: Dinghy Racing

Sanford Sailfest Regatta

Lake Munroe Sailing Association is hosting the annual Sanford Sailfest, which is scheduled for Dec. 6th – 8th.

The regatta is open to all boats to compete in either one-design or Portsmouth D-PN racing.  One-design classes require a minimum of five boats registered by the registration deadline.  Expected one-design classes include: Lightning, San Juan 21, Sunfish, RS Aero, Hobie Wave, Capri 22, and Catalina 22.

Full details about the regatta can be found on RegattaNetwork, and the NOR is available here.

MYC Small Boat Sunday, Nov 23rd Results

 

Place Name Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total
Sunfish
1 Silverman, David 1 1 2 2 6
2 Gates, Chris 2 3 3 1 9
3 Klinger, Todd 3 2 1 3 9
Lasers
1 Hartman, David 3 1 1 3 2 10
2 Taylor, Mike 1 2 3 2 4 12
3 Gaiten, Juan 2 5 2 1 3 13
4 Gilcher, Brian 4 4 5 4 1 18
5 Ratagan, Keven 5 3 4 5 5 22
420s
1 Schueger, Thomas 1 1 2 1 5
2 Schueger, Todd 2 2 1 2 7

MYC 2019 Fall Small Boat Regatta Results

Sunfish
Sail Number Skipper Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Points Place
737 Todd Klingler 2 5 3 1 1 12 1
76380 David Silverman 4 3 2 2 2 13 2
49333 Chris Gates 1 1 4 5 3 14 3
76333 Linda Tillman 5 2 1 3 6 17 4
1763801 Phil Spletter 3 4 5 4 4 20 5
Laser
Sail Number Skipper Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Points Place
210876 Brian Gilcher 1 2 1 1 1 6 1
194253 Kevin Ratigan 3 1 2 3 3 12 2
166970 Mike Taylor 2 3 3 2 2 12 3
Null Jackson Bjorklund 4 5 4 4 4 21 4
166162 Thomas Schuerger 5 4 5 5 5 24 5
Portsmouth
Sail Number Skipper Portsmouth USSA Code Race 1 Race 2 Race 3 Total Points Place
114 John Drawe RDR16 1 1 1 3 1
420 Int
Sail Number Skipper Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Total Points Place
4 Corey Small 2 1 1 3 7 1
3 Carl Bjorklund 1 2 2 4 9 2
5 Melissa Tribou 5 7 3 1 16 3
1 Brad Stowers 6 3 5 2 16 4
6 Todd Schuerger 4 5 4 5 18 5
2 Pat Stadt 3 4 6 6 19 6

2019 MYC Fall Race Week Itinerary Posted

MYC has posted full details of this fall’s Melbourne Race Week event.  It encompasses both a “Small Boat Regatta” for dinghy sailors, and a “Big Boat Regatta” for keel boats, as well as other activities throughout the week. 

See the event page linked below for the complete itinerary.

MYC Fall Race Week

2019 MYC Spring Small Boat Regatta, Overall Results

Overall Results

*preliminary*
Summary printed: 4/28/2019 1:03:36 PM
Scoring System: ISAF Low Point

Lasers

Sail Number Skipper R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Place
212872 Dave Chapin 1 1 ( 2 ) 1 1 1 1 6 1
195125 Hal Gilreath ( 5 ) 2 1 2 2 3 2 12 2
192093 Brian Gilcher ( 6 ) 3 3 5 3 2 6 22 3
166970 Mike Taylor 3 ( 5 ) 5 3 4 4 3 22 4
199177 Ganson Evans 4 4 4 ( 6 ) 5 6 4 27 5
173953 Pete Hansen 2 ( 6 ) 6 4 6 5 5 28 6
14307 Paul Henderson ( 8 ) 8 8 8 8 8 8 48 7

420s

Sail Number Skipper R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Place
4 Gregg Kowalski 1 1 1 1 1 1 ( 2 ) 6 1
6 Rob Downey ( 2 ) 2 2 2 2 2 1 11 2

Sunfish

Sail Number Skipper R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Place
76380 David Silverman ( 6 ) 3 1 3 1 3 1 12 1
76333 Dick Tillman 4 ( 6 ) 2 1 2 2 3 14 2
78744 Fritz Hanselman 3 4 3 2 4 ( 5 ) 2 18 3
49333 Chris Gates 1 2 5 5 ( 6 ) 4 6 23 4
79333 Stephen Winkler ( 5 ) 5 4 4 5 1 5 24 5
737 Todd Klingler 2 1 6 6 ( 7 ) 7 4 26 6
79226 Holly Hanselman 7 ( 8 ) 7 8 3 6 7 38 7
81167 Jack Clark ( 8 ) 7 8 7 8 8 8 46 8

2019 MYC Spring Small Boat Regatta, Day 1 Results

Day 1 Results

*preliminary*
Summary printed: 4/27/2019 3:16:13 PM
Scoring System: ISAF Low Point

Lasers

Sail Number Skipper Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Total Place
212872 Chapin 1 1 2 1 5 1
195125 Gilreath 5 2 1 2 10 2
166970 Taylor 3 5 5 3 16 3
192093 Gilcher 6 3 3 5 17 4
173953 Hansen 2 6 6 4 18 5
199177 Evans 4 4 4 6 18 6
14307 Henderson 8 8 8 8 32 7

420s

Sail Number Skipper Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Total Place
4 Kowalski 1 1 1 1 4 1
6 Downey 2 2 2 2 8 2

Sunfish

Sail Number Skipper Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Total Place
78744 Hanselman 3 4 3 2 12 1
76333 Tillman 4 6 2 1 13 2
49333 Gates 1 2 5 5 13 3
76380 Silverman 6 3 1 3 13 4
737 Klingler 2 1 6 6 15 5
79333 Winkler 5 5 4 4 18 6
81167 Clark 8 7 8 7 30 7
79226 Hanselman 7 8 7 8 30 8

Ladies on the Lake Charity Regatta

From Patti Miller:

Lake Monroe Sailing Association is hosting a regatta on April 12 – 14th. All lady Sunfish sailors are strongly encouraged to come race. Also, if anyone is interested in driving or crewing, there is a possibility of that as well. A pub crawl is planned for Friday night in support of the local Sanford businesses. The ladies race on Saturday with a dinner and raffle to follow. All proceeds go to the charity The Lifeboat Project, which is an organization that helps rehabilitate human trafficking victims.

The NOR and online registration are available on the event’s website.

Please spread the word and be a part of a great turnout to generate lots of support for a great charity.

2019 IRYC Flying Scot Space Coast Invitational and Areo Regatta

Results as of 23:07 on March 12, 2019

Aero Class

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Division Sail_no Name Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st 7 2210 Marc Jacobi   1.0 (5.0) 1.0 3.0 3.0 3.0 16.0 11.0
2nd 7 2122 Doug Struth   3.0 1.0 3.0 1.0 4.0 (8.0) 20.0 12.0
3rd 7 2404 bob patterson Melbourne YC (8.0) 2.0 2.0 7.0 1.0 1.0 21.0 13.0
4th 7 2024 Philip Myerson Cedar Point 5.0 4.0 (6.0) 5.0 2.0 2.0 24.0 18.0
5th 7 3 Geoff Moehl Sailing Center Chesapeake 4.0 (11.0) 5.0 6.0 5.0 5.0 36.0 25.0
6th 7 2209 Terry Waren Point Yacht Club, Durban 6.0 3.0 (9.0) 2.0 8.0 9.0 37.0 28.0
7th 7 5 Melissa Solnick Fraglia Vela Riva 2.0 7.0 8.0 (10.0) 7.0 10.0 44.0 34.0
8th 7 1738 Tony Corkell Carolina Sailing Club 7.0 (8.0) 7.0 8.0 6.0 6.0 42.0 34.0
9th 7 1983 David Solnick Fraglia Vela Riva (9.0) 6.0 4.0 9.0 9.0 7.0 44.0 35.0
10th 7 2121 Jon Bjornerud NOMAD (11.0) 9.0 11.0 4.0 10.0 4.0 49.0 38.0
11th 5 2119 Patrick Phillips   (13.0) 13.0 12.0 11.0 11.0 11.0 71.0 58.0
12th 7 1610 Gregory Popp Halifax Sailing Association 10.0 10.0 10.0 (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 201.0 144.0
13th 7 2 Henry Pico   12.0 12.0 13.0 (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 208.0 151.0

Flying Scot Class

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Division Sail_no Name Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st 1 6099 Mark Taylor   2.0 (4.0) 1.0 1.0 2.0 1.0 11.0 7.0
2nd 1 2 Randy Pawlowski   1.0 2.0 2.0 2.0 1.0 (3.0) 11.0 8.0
3rd 1 5957 Juan Guitan   (4.0) 1.0 3.0 4.0 4.0 2.0 18.0 14.0
4th 1 6202 Donna Mohr   3.0 3.0 (4.0) 3.0 3.0 4.0 20.0 16.0
5th 1 4824 Kristian Weeder   (5.0) 5.0 5.0 5.0 5.0 5.0 30.0 25.0



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com