All posts by Brad Stowers

IRYC 2020 Back on the Water Regatta

Laser Overall

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet SailNo HelmName Laer Race 1 Laser Race 2 Laser Race 3 Laser Race 4 Laser Race 5 Total Nett
1st Laser 187117 Hal Gleneath (3.0) 1.0 2.0 1.0 1.0 8.0 5.0
2nd Laser 213073 Max Zhalilo 1.0 2.0 (4.0) 2.0 3.0 12.0 8.0
3rd Laser 212872 Dave Chapin 4.0 (5.0) 1.0 3.0 2.0 15.0 10.0
4th Laser 210876 Brain Gilcher 2.0 (6.0) 3.0 5.0 6.0 22.0 16.0
5th Laser 175085 Mike Taylor (5.0) 4.0 5.0 4.0 5.0 23.0 18.0
6th Laser 194610 Keith Barron (6.0) 3.0 6.0 6.0 4.0 25.0 19.0
7th Laser 206155 Will Weinbecker 7.0 7.0 7.0 (8.0) 8.0 37.0 29.0
8th Laser 207135 Jacob Fisker Andersen 8.0 8.0 8.0 7.0 (9.0) 40.0 31.0
9th Laser 195649 Caroline Chapin (9.0) 9.0 9.0 9.0 7.0 43.0 34.0

Aero Overall

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet SailNo HelmName Aero Race 1 Aero Race 2 Aero Race 3 Aero Race 4 Aero Race 5 Total Nett
1st Aero 2404 Bob Patterson 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) 6.0 4.0
2nd Aero 2474 Matthew Wynne (3.0) 2.0 3.0 2.0 1.0 11.0 8.0
3rd Aero 3172 Greg Popp 2.0 (3.0) 2.0 3.0 3.0 13.0 10.0
4th Aero 2938 Tom Sharkey (4.0) 4.0 4.0 4.0 4.0 20.0 16.0

2020 MYC Rum Race Summer Series, June 26 Results

Racers Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 8, Scoring system: MYC Rum Race
Rank Boat Class Rating 26-Jun Total
1st Slot Machine SR Max 21 159 10 10
2nd Sanzen J-24 190 9 9
3rd Epic Hinterhoeller 25 216 8 8
4th Hillbilly J/92 102 7 7
5th Half Ass J-24 190 6 6
6th Chaser SR Max 21 159 5 5
7th Cowbells J-24 171 4 4
8th Nice Tri Trimaran   3 3

Racer-Cruisers´┐Ż Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 3, Scoring system: MYC Rum Race
Rank Boat Class Rating 26-Jun Total
1st Sweet Dreams J-30 144 10 10
2nd Bull Rush J-30 144 9 9
3rd Nordic Star J-30 158 8 8

Cruisers Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 4, Scoring system: MYC Rum Race
Rank Boat Class Rating 26-Jun Total
1st Down Pat Morgan 24 249 10 10
2nd Alivio J/28 174 9 9
3rd Swept Away Hunter Legend 37.5 149 8 8
4th SV 128 Pearson 303 261 7 7

IRYC Wednesday Night Series, June 24 Results

Overall

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PHRF, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat HelmName PHRF Race 1 Total Nett
1st Melges 24 Airborne Mike Young 93 1.0 1.0 1.0
2nd T-10 Sneaker Dave Andrews 129 2.0 2.0 2.0
3rd Hobie 33 Moving Party Dale LeVey 96 3.0 3.0 3.0
4th J27 War Paint Dunkin McKenzie 126 6.0 DNC 6.0 6.0
4th Lindenburg 26 Dove Scott Kiesling 174 6.0 DNC 6.0 6.0

Race 1 – 06/24/2020 at 18:30:00

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:30:00, Distance: 6.95
Rank Fleet Boat HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Melges 24 Airborne Mike Young 93 18:30:00 19:52:03 1:22:03 1:11:17 1.0
2 T-10 Sneaker Dave Andrews 129 18:30:00 19:58:03 1:28:03 1:13:06 2.0
3 Hobie 33 Moving Party Dale LeVey 96 18:30:00 19:56:52 1:26:52 1:15:45 3.0
4 J27 War Paint Dunkin McKenzie 126 18:30:00   DNC   6.0
4 Lindenburg 26 Dove Scott Kiesling 174 18:30:00   DNC   6.0

MYC Small Boat Sunday, June 21 Results

Sunfish Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Entries: 3, Scoring system: MYC Small Boat Series
Rank SailNo HelmName R1 R2 R3 R4 R5 Total
1st 49333 Chris Gates 2.0 1.0 1.0 1.0 2.0 7.0
2nd 737 Todd Klingler 1.0 3.0 3.0 3.0 1.0 11.0
3rd 76380 Dave Silverman 3.0 2.0 2.0 2.0 3.0 12.0

Laser Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Entries: 4, Scoring system: MYC Small Boat Series
Rank SailNo HelmName R1 R2 R3 R4 R5 Total
1st 196117 Juan Gaiten 1.0 1.0 1.0 2.0 2.0 7.0
2nd NULL Mike Taylor 2.0 2.0 3.0 1.0 1.0 9.0
3rd 204768 Conner Cassidy 3.0 3.0 2.0 4.0 DNS 4.0 DNS 16.0
4th NULL Pia Lord 4.0 DNS 4.0 DNS 4.0 DNS 3.0 3.0 18.0

Aero Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Entries: 2, Scoring system: MYC Small Boat Series
Rank SailNo HelmName R1 R2 R3 R4 R5 Total
1st 24049 Bob Patterson 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 5.0
2nd 24047 Wynne 2.0 DNS 2.0 DNS 2.0 2.0 2.0 10.0

420 Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Entries: 4, Scoring system: MYC Small Boat Series
Rank SailNo HelmName R1 R2 R3 R4 R5 Total
1st 1 Ben McKissick 4.0 DNS 1.0 1.0 1.0 2.0 9.0
2nd 2 Tim Brustoski 3.0 3.0 2.0 3.0 1.0 12.0
3rd 5 Brian Gilcher 2.0 4.0 3.0 2.0 3.0 14.0
4th 4 Thomas Schuerger 1.0 2.0 4.0 4.0 4.0 DNS 15.0

IRYC Wednesday Night Summer Series 2020, June 17 Results

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRF, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class HelmName PHRF Race 1
06/10/2020 18:31:00
Race 2
06/17/2020 18:30:00
Total Nett
1st Sneaker Tarten 10 Dave Andrews 129 3.0 2.0 5.0 5.0
2nd Moving Party Hobie 33 Dale LeVey 96 2.0 3.0 5.0 5.0
3rd War Paint J-27 Duncan McKenzie 126 6.0 DNC 1.0 7.0 7.0
4th Airborne Melges 24 Mike Young 93 1.0 6.0 DNF 7.0 7.0
5th Dove Lindenburg 26 Scott Kiesling 174 6.0 DNF 6.0 DNC 12.0 12.0

Race 1 – 06/10/2020 at 18:31:00

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:31:00, Distance: 5.83
Rank Boat Class HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Airborne Melges 24 Mike Young 93 18:31:00 19:41:46 1:10:46 1:01:44 1.0
2 Moving Party Hobie 33 Dale LeVey 96 18:31:00 19:44:33 1:13:33 1:04:13 2.0
3 Sneaker Tarten 10 Dave Andrews 129 18:31:00 19:49:10 1:18:10 1:05:38 3.0
4 War Paint J-27 Duncan McKenzie 126     DNC   6.0
4 Dove Lindenburg 26 Scott Kiesling 174 18:31:00   DNF   6.0

Race 2 – 06/17/2020 at 18:30:00

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:30:00, Distance: 6.54
Rank Boat Class HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 War Paint J-27 Duncan McKenzie 126 18:30:00 19:39:32 1:09:32 0:55:48 1.0
2 Sneaker Tarten 10 Dave Andrews 129 18:30:00 19:42:33 1:12:33 0:58:29 2.0
3 Moving Party Hobie 33 Dale LeVey 96 18:30:00 19:44:12 1:14:12 1:03:44 3.0
4 Airborne Melges 24 Mike Young 93 18:30:00   DNF   6.0
4 Dove Lindenburg 26 Scott Kiesling 174 18:30:00   DNC   6.0

IRYC 2020 Dragon Point Double Handed Race

Double Handed Race – 06/13/2020 at 13:07:00

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 13:07:00, Distance: 9.0
Rank Fleet Boat SailNo Club HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected
1 J24 Kaze 1871 IRYC Scott / Chuck 171 13:07:00 15:02:44 1:55:44 1:30:05
2   Down Pat   MYC Pat Lambert 249 13:07:00 15:20:49 2:13:49 1:36:28
3 J22 Dire Wolf 1001   Jim Boyd 215 13:07:00 15:17:00 2:10:00 1:37:45
4   Epic   MYC Dave Nesbit 216 13:07:00 15:19:18 2:12:18 1:39:54
5 J92 Hillbilly 66 IRYC Angie Stowers 102 13:07:00 15:05:22 1:58:22 1:43:04
6 SRMax Chaser 66 MYC Patrick Daniels 165 13:07:00 15:15:34 2:08:34 1:43:49
7 J28 Alivio 26 MYC Kevin Villa 191 13:07:00 15:20:51 2:13:51 1:45:12

IRYC Wednesday Night Series, June 10 Results

Overall

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PHRF, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class HelmName PHRF Race 1
06/10/2020 18:31:00
Total Nett
1st Airborne Melges 24 Mike Young 93 1.0 1.0 1.0
2nd Moving Party Hobie 33 Dale LeVey 96 2.0 2.0 2.0
3rd Sneaker Tarten 10 Dave Andrews 129 3.0 3.0 3.0
4th Dove Lindenburg 26 Scott Kiesling 174 5.0 DNF 5.0 5.0

Race 1 – 06/10/2020 at 18:31:00

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:31:00, Distance: 5.83
Rank Boat Class HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Airborne Melges 24 Mike Young 93 18:31:00 19:41:46 1:10:46 1:01:44 1.0
2 Moving Party Hobie 33 Dale LeVey 96 18:31:00 19:44:33 1:13:33 1:04:13 2.0
3 Sneaker Tarten 10 Dave Andrews 129 18:31:00 19:49:10 1:18:10 1:05:38 3.0
4 Dove Lindenburg 26 Scott Kiesling 174 18:31:00   DNF   5.0

MYC “Circumnavigation” Cruise/Race

MYC will be holding a “Circumnavigation” Cruise/Race on July 24-26, leaving from Ft. Pierce and ending in Cape Canaveral.

There will be a social event in Ft. Pierce on the evening of the 24th. Participants can choose to either race or cruise to Cape Canaveral on Saturday the 25th. Breakfast and awards will be held on Sunday morning.

The NOR and registration will be available on June 10th.

MYC “Circumnavigation” Cruise/Race Flyer